Čo patrí do dedičstva?
Čo patrí do dedičstva je veľmi dôležitá otázka, ktorú je potrebné v dedičskom konaní správne vyriešiť a zodpovedať. Ako prebieha dedičské konanie si môžete prečítať v tomto článku.
Dedičstvo je v podstate súhrn majetku poručiteľa, teda aktív a pasív poručiteľa. Dedičstvom sú veci, práva a iné majetkové hodnoty, ako aj dlhy poručiteľa. Predmetom dedičstva sú tak napr. vlastnícke práva, práva k cudzím veciam, práva z duševného vlastníctva, pohľadávky a dlhy poručiteľa.
Okamihom smrti poručiteľa vstupujú spôsobilí dedičia do všetkých práv a povinností poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli. Ide o prechod (nie prevod) práv a povinností.
Do dedičstva v zmysle samom tak patrí len to, čo pred smrťou poručiteľa alebo momentom smrti poručiteľa nezaniklo a zároveň to, čo neprechádza na dedičov z iného právneho titulu uvedeného v zákone (napr. právne nároky z pracovného pomeru, zo sociálneho poistenia, poistenia, práva nájmu bytu).
Príkladmo teda môžeme uviesť, že do dedičstva patrí to, čo poručiteľ vlastní ku dňu svojej smrti, a to najmä:
– hnuteľné veci (rôzne vybavenie domácnosti, automobil, elektronika, obrazy, cennosti, hotovosť a iné)
– nehnuteľné veci
– pohľadávky voči banke, či inému subjektu (prostriedky na bankovom účte, sporenia, vklady, dlžná suma, ktorú niekto dlhuje poručiteľovi)
– dlhy poručiteľa (napr. voči štátu, či inej osobe)
Ktoré práva a povinnosti smrťou poručiteľa zanikajú a nededia sa?
Smrťou poručiteľa zanikajú také práva a povinnosti, ktoré sú viazané priamo na jeho osobu. Ide napr. o:
- osobnostné práva podľa § 11 Občianskeho zákonníka (ochrana osobnosti, stále však možno využiť § 15 Občianskeho zákonníka)
- predkupné právo
- právo na dôchodok podľa § 842 Občianskeho zákonníka (mimo dávok splatných do smrti poručiteľa)
- právo domáhať sa vrátenia daru podľa § 630 Občianskeho zákonníka
- právo zodpovedajúce vecnému bremenu viazané na osobu poručiteľa (napr. právo dožitia)
- bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (toto sa následne vyporiada)
- práva a povinnosti zo splnomocnenia (ak z jeho obsahu nevyplýva niečo iné)
- práva a povinnosti v rodinnoprávnych vzťahoch (niektoré – napr. manželstvo, vyživovacia povinnosť, rodičovské práva a povinnosti)
- práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov (niektoré – práva a povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru, zaniká samotný pracovný pomer)
- práva a povinnosti zo záväzkov, ktoré boli viazané výučne na osobu poručiteľa
- osobnostné práva poručiteľa podľa autorského zákona (napr. právo označiť svoje dielo menom, alebo pseudonymom)
Ktoré práva a povinnosti smrťou poručiteľa nezanikajú, ale prechádzajú na iné osoby?
Právo nájmu bytu
Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.
Práva z poistenia
Uvedené upravuje napr. v prípade ak je poistnou udalosťou smrť poisteného (poručiteľa) § 817 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého
(1) Ak je dohodnuté, že poistnou udalosťou je smrť poisteného, môže ten, kto poistnú zmluvu s poistiteľom uzavrel, určiť osobu, ktorej má poistnou udalosťou vzniknúť právo na plnenie, a to menom alebo vzťahom k poistenému. Až do vzniku poistnej udalosti môže určenie osoby zmeniť; ak nie je ten, kto zmluvu uzavrel, sám poisteným, môže tak urobiť len so súhlasom poisteného. Zmena určenia osoby je účinná doručením oznámenia poistiteľovi.
(2) Ak nie je oprávnená osoba v čase poistnej udalosti určená alebo ak nenadobudne právo na plnenie, nadobúdajú toto právo manžel poisteného, a ak ho niet, deti poisteného.
(3) Ak niet osôb uvedených v odseku 2, nadobúdajú toto právo rodičia poisteného, a ak ich niet, osoby, ktoré žili s poisteným po dobu najmenej jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktoré sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázané výživou na poisteného; ak niet ani týchto osôb, nadobúdajú toto právo dedičia poisteného.
Nároky z pracovného pomeru poručiteľa
Nároky zo sociálneho poistenia
Máte otázku ohľadom toho, čo patrí a nepatrí do dedičstva?
Kontaktujte ma a poradím aj Vám
JUDr. Patrik Ozimanič, advokát